Dla malucha  >  Dla przedszkolaka  >  Dla ucznia  >  Dla nauczyciela
Badanie rozwoju psychoruchowego małych dzieci (0-3 lata)

Wielu rodziców zastanawia się, czy rozwój umysłowy ich malucha przebiega normalnie - szczególnie jeśli urodził się przedwcześnie, po ciąży z powikłaniami lub cierpi na różnego rodzaju fizyczne schorzenia. Warto szukać odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wczesna diagnoza zaburzeń rozwojowych pozwala na ich skuteczną terapię lub rehabilitację. Warto także upewnić się, że rozwój naszego dziecka przebiega prawidłowo - wszak spokojni rodzice to zdrowe i szczęśliwe dziecko.

Jako jedna z pierwszych poradni w kraju dysponujemy Dziecięcą Skalą Rozwojową - najnowszym testem psychologicznym opartym na polskich badaniach normalizacyjnych z udziałem tysięcy niemowląt i małych dzieci. Dzięki normom opracowanym dla bardzo krótkich przedziałów wiekowych możliwe jest precyzyjne określenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo w zakresie pierwszych przejawów intelektu, czyli:
- orientacji,
- percepcji,
- motoryki (małej i dużej),
- pamięci,
- mowy,
- nawiązywania relacji społecznych.

Tak dokładnie ocenić umysłowy rozwój dziecka może tylko psycholog przy pomocy specjalistycznego narzędzia testowego - nie jest w stanie dokonać tego lekarz. Informacje uzyskane podczas badania pozwolą na skuteczniejszą i szybszą diagnozę medyczną (w razie konieczności) oraz na opracowanie programu wczesnego wspomagania rozwoju zaburzonych sfer.

Jak przebiega badanie?

Badanie można przeprowadzić w poradni, najbardziej wskazane jest jednak, aby odbyło się ono w domu rodzinnym. Dzięki temu zminimalizujemy stres u malucha, a u niemowląt łatwiej będzie trafić na czas, kiedy dziecko jest rozbudzone i skłonne do współpracy. Na wstępie psycholog przeprowadza wywiad z rodzicami i nawiązuje kontakt z dzieckiem. Gdy lody zostaną przełamane, przystępujemy do badania, które w zależności od wieku i cech indywidualnych trwa od 15 minut do 1 godziny (im młodsze dziecko, tym krócej) . Przez cały czas dziecko ma kontakt dotykowy i/lub wzrokowy z mamą albo inną bliską osobą, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Test składa się z kilkunastu zadań, przypominających dziecięce zabawy. Dla ich przeprowadzenia używane są atrakcyjne przedmioty - grzechotki, lalki, misie, samochodziki, klocki itp. - które wzbudzają zainteresowanie i radość malucha.

Na podstawie badania rodzice otrzymują informację o poziomie rozwoju poszczególnych sfer w odniesieniu do rówieśników (zgodny z normą, przyspieszony lub opóźniony) oraz o typie temperamentu malucha. Psycholog udziela także wskazówek, jak stymulować obszary rozwoju, które tego wymagają.

Co trzeba przygotować?

Jeśli badanie odbywa się w domu, należy przygotować:
- biurko i 2 krzesła,
- niski stolik (ławę),
- karimatę, koc lub materacyk, na którym można położyć dziecko na podłodze.

Wskazane jest także przedstawienie do wglądu dokumentacji medycznej dziecka. Maluch powinien być nakarmiony i wyspany.



 
 

Copyright 2007-2024 © ASTO. Wszelkie prawa zastrzeżone. Podstawy prawne

Zobacz również inne nasze strony: Internetowe Kursy dla Nauczycieli   Nasza Poradnia